Ján Molnár, Devínska cesta 16, 841 04 Bratislava, teraz prechodne sa zdržujúci v zahraničí, kontakt: E-mail: j.molnar@solidarita.com

 

 

Ministerstvo vnútra

plk. Jozef Križalkovič, riaditeľ ÚIS PZ

Úrad inšpekčnej služby policajného dozoru

B r a t i s l a v a

 

Zaslané E-mailovou poštou: uispz@minv.sk   www.minv.sk/uispz

Na vedomie: plk. Ing. Pavol Augustín, CSc., zástupca riaditeľa

 

Vec: Sťažnosť na výkon inšpekcie,

         Namietka proti „Oznámeniu“ Č.p.: UK- 398/S-2004 zo dňa 26.10.2004

 

Podávam týmto sťažnosť na výkon inšpekcie a námietku proti vyššie uvedenému Oznámeniu, týkajúceho sa môjho Podnetu na prešetrenie vymazania dokumentácie z evidencie dopravnej nehody, ktorý som zaslal Inšpekcii Ministerstva Vnútra SR 16.8.2004. Sťažnosť nebola vybavená v plnej miere. Oznámenie je zavádzajúce, povrchné a obsahovo neprípustné z hľadiska mravných imperatív. Uvedené oznámenie je len precíznejšie popísanie môjho tvrdenia s uvedením čísiel spisov, ktorý putoval sem a tam. Nebola vyriešená podstata sťažnosti – oprávnenosť vymazania dokumentácie autonehody. To nebol priestupok, bol spáchaný trestný čin.

 

Na začiatok dovoľte krátku úvahu. Novodobá hra na vyvolených a tých ostatných, v ktorej vyvolení majú všetkého dostatok a ostatní všetkého nedostatok prekračuje hranice únosnosti, lebo vyvolených, ktorí páchajú nemravnosť chránia zákony a systémová korupcia a pre ostatných čestných ľudí sú zákony veľkou prekážkou pri domáhaní sa spravodlivosti. Nespravodlivosť, ktorá negatívne pôsobí na chod štátu sa prevádza pomocou „iného právneho názoru“. Nezávislosť polície nemôže byť prezentovaná nekvalitným právnym názorom, závislým na „zlatom telati“. Prepáčte za vulgarizmus, ale inak sa to nedá nazvať. Právne názory polície sa premieňajú na klamstvá. Iracionálne zhodnotenie skutočností vedie s plynutím času k potláčaniu „živého“ práva. Demokracia neznamená, že sa môže občan zavádzať, klamať s cieľom porušovania jeho subjektívneho práva. To čo polícia robí proti mne a mojej manželke už vyše 10 rokov (* zistenie Generálnej prokuratúry o rozsiehlej nezákonnnosti polície a prokuratúry) presahuje legitimitu samotnej polície. Pripomína to časy keď sicílska mafia ovládala talianskú políciu. Logika, z ktorej by sa malo vychádzať pri posudzovaní skutočností je neustále manipulovaná. Právny názor vyšetrovateľa  nevychádza z racionálneho posudzovania a sledovania súvislostí, náväzností a postupnosti krokov, ale je výrazne ovplyvnený požiadavkou systémovej korupcie, za ktorou stoja súčasní zbohatlíci, ktorí sa podvodmi a špekuláciami dostali k moci. Už od samého počiatku boli voľby prinajmenšom neregulérne tým, že postupnícke strany VPN, HZDS, KDH mali financie zo štátneho rozpočtu, lebo ich prestavitelia boli pri moci. My sme si museli zobrať úvery, ktoré nám zase oni bránili splácať. Oni boli založení účelovo, aby mohli občanom diktovať smerovanie Slovenska. HSP – Hnutie za slobodu prejavu vzniklo spontánne, chcelo vytvoriť širokú diskusiu, aby umožnilo občanom rozhodovať o smerovaní Slovenska. V tom je ten rozdiel, a preto sme prenasledovaní, lebo nadnárodné spoločnosti, ktoré ovládajú politickú scénu si neželajú, aby občania rozhodovali sami o sebe. Určite by nesúhlasili s tým, čo sa deje.  V záujme nadnárodných spoločností je, aby politici rozhodovali v mene občanov v prospech biznisu, ktorého zisky putujú do nadnárodných spoločností. Preto tie prieťahy a neochota.

Prosím, aby sa skončilo zavádzanie, klamanie len z toho dôvodu, že prominentné osoby, ktoré sa zúčastnili nášho prenasledovania sú pracovníkmi Ministerstva vnútra, Generálnej prokuratúry a vládnych politických strán a hnutí. Historické pravidlo je len jedno (Doc. JUDr. Vojtech Cepl, prodekan právnickej fakulty UK Praha): „Ak prestáva byť právo funkčné, stráca svoju legitimitu založenú na princípoch vôle väčšiny, potom musí nastúpiť stanné právo, pomocou ozborojených zložiek dosiahnuť obrodenie prirodzeného práva a nastoliť nové spravodlivé právo..“. Ľubovôla polície a prokuratúry vo vyslovovaní právnych názorov, ktoré nezodpovedajú princípu všeobecného zákonodarstva narúšajú sociálny zmier a polarizujú spoločnosť na dva nepriateľské tábory, čoho jediným cieľom je škodiť tomu druhému.  Prestaňte dráždiť slovenský ľud! Nenúťte ma, prosím, aby som musel použiť iné formy na dosiahnutie spravodlivosti, podobné vašim.

 

Inšpekcia Ministerstva vnútra SR sa nevysporiadala vecne s obsahom Podnetu na prešetrenie vymazania dokumentácie z evidencie dopravnej nehody, najmä v týchto odohratých skutočnostiach:

 

  1. Posúdiť obsah príbehu, či odohraté skutočnosti nasvedčovali oprávnenosť zákonného zničenia dokumentácie. „Podnet na prešetrenie vymazania dokumentácie z evidencie dopravnej nehody“.
  2. Posúdiť obsah príbehu, prečo nebol vypočutý a vzatý na zodpovednosť vinník tejto dopravnej nehody – vodič Roburu.
  3. Posúdiť skutočnosť, že vodičovi, ktorý zo zadu narazil do môjho vozidla a spôsobil nehodu polícia namerala na mieste nehody 1,2 promile alkoholu, spôsobil škodu veľkého rozsahu, či zodpovedá právnemu názoru vyšetrovateľa, ktorý prípad kvalifikoval ako priestupok, namiesto ako trestný čin.
  4. Posúdiť konanie polície, ktoré mňa ako poškodeného vôbec nepredvolalo na ďalšie  vypočutie ani ma ako poškodeného neinformovalo o právnom vyriešení tejto nehody.
  5. Posúdiť moje podozrenie, či okolnosti nenaznačovali, že mohlo isť o „konšpiráciu“ dopravnej nehody s cieľom ublížiť mne a mojim deťom na zdraví.
  6. Posúdiť moje podozrenie zo spáchania úkladnej vraždy, nainštalovaním smrteľnej choroby farárovi ako svedkovi autonehody.
  7. Posúdiť ďalšie odohraté súvislosti, ktoré nasvedčovali, že mohlo ísť o sériu náhod, pri ktorých mi malo byť ublížené na zdraví.
  8. Posúdiť výsledok zistení, či v celku, sledovaním súvislostí, náväzností a postupnosti krokov nemohlo ísť o zahladzovanie stôp po prenasledovaní vzhľadom na vyššie zistené skutočnosti.
  9. Prešetriť okolnosti prečo bol materiál skartovaný presne dňa 26.3.2004, teda tesne po mojej požiadavke ziskať materialy z tejto nehody, čomu predchádzala klamlivá informácia, že nehoda nebola.

 

 

O d ô v o d n e n i e:

 

1)      Posúdiť obsah príbehu, či odohraté skutočnosti nasvedčovali k oprávnenosti zákonného zničenia dokumentácie. „Podnet na prešetrenie vymazania dokumentácie z evidencie dopravnej nehody“.

 

Vyjadrenie st.referenta  špecialistu ÚK MV SR: Podľa príslušných interných noriem bol písomný materiál, teda priestupkový spis týkajúci sa predmetnej DN dňa 26.3.2004 úradne zničený.

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Vzhľadom na to, že vodič, ktorý zavinil nehodu pod vplyvom alkoholu, bolo mu na mieste zistené 1,2 promile, porušil dôležitú povinnosť uloženú mu podľa zákona, nemal byť tento skutok považovaný za priestupok, ale za trestný čin. Pracovník polície, ktorý zapríčinil, že spis týkajúci sa predmetnej DN  bol dňa 26.3.2004 uradne zničený konal nekvalifikovane. Polícia v tomto prípade konala nezákonne.

 

 

2)      Posúdiť obsah príbehu, prečo nebol vypočutý a vzatý na zodpovednosť vinník tejto dopravnej nehody – vodič Roburu.

 

Sťažnosť: "Niekoľkokrát som policajta poprosil, aby vypočul vodiča z Roburu, ktorý podľa môjho názoru nehodu zapríčinil. Tiež som vyslovil svoje pochybnosti o kolízii, ktorú vyšetrovateľ kvalifikoval ako náhodnú a vyslovil som podozrenie, že Robur na mňa čakal, zámerne ma oslnil a snažil sa ma vytlačiť do priekopy.“

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Prípad mal byť postúpený orgánom činným v trestnom konaní. Polícia v tomto prípade konala nezákonne.

 

3)      Posúdiť skutočnosť, že vodičovi, ktorý zo zadu narazil do môjho vozidla a spôsobil nehodu polícia namerala na mieste nehody 1,2 promile alkoholu, spôsobil škodu veľkého rozsahu, či zodpovedá právnemu názoru vyšetrovateľa, ktorý prípad kvalifikoval ako priestupok, namiesto ako trestný čin.

 

Sťažnosť: „Vyšetrovateľ ma ubezpečil, že zápis z tejto nehody sa nemôže stratiť, nakoľko jeden z účastníkov požil pred jazdou alkohol a on vykonal dychovú skúšku s moderným prístrojom, ktorý podľa neho odoslal výsledok rádiovým spojením do Bratislavy. Prípad bude posudzovaný ako spáchanie trestného činu.

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Prípad mal byť postúpený orgánom činným v trestnom konaní. Polícia v tomto prípade konala nezákonne.

 

 

4)      Posúdiť konanie polície, ktoré mňa ako poškodeného vôbec nepredvolala na ďalšie  vypočutie ani ma ako poškodeného neinformovala o právnom vyriešení tejto nehody.

 

Sťažnosť: „Žiadnu kópiu z vypočutia sme nedostali a odvtedy nás nikto nepredvolal na ďalšie vyšetrenie.“

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Prípad mal byť postúpený orgánom činným v trestnom konaní. Polícia aj v tomto prípade konala nezákonne.

 

 

5)      Posúdiť moje podozrenie, či okolnosti nenaznačovali, že mohlo isť o „konšpiráciu“ dopravnej nehody s cieľom ublížiť mne a mojim deťom na zdraví.

 

Sťažnosť: „Scenár tejto nehody mohol byť aj takýto: K prameňu minerálnej vody som chodieval pravidelne každý večer, možno každý druhý večer, ale ide o to, že to bolo pravidelné. Túto pravidelnosť využil neznámy páchateľ a zosnoval plán, ako mi fyzicky ublížiť...“

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Prípad mal byť postúpený orgánom činným v trestnom konaní. Polícia v tomto prípade konala nezákonne.

 

 

6)      Posúdiť moje podozrenie zo spáchania úkladnej vraždy, nainštalovaním smrteľnej choroby farárovi ako svedkovi autonehody.

 

Sťažnosť: „Bolo by dobré, keby Inšpekcia Ministerstva vnútra znovu  a detailnejšie preverila okolnosti smrti farára. Podľa toku udalostí to mohla byť aj dobre premyslená vražda. V dnešnej dobe nie je problém nainštalovať svojej obeti smrteľnú chorobu...“ Farár bol svedkom, že nehodu zapríčinil vodič Roburu, ktorý najskôr oslnil mňa a následne farára, ktorý práve z dôvodov oslnenia nevidel ako som zastavil a narazil do mňa.

 

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Inšpekčná služba mala obnoviť vyšetrovanie, nakoľko ide o vážne podozrenie odstraňovania svedkov.

 

7)      Posúdiť ďalšie odohraté súvislosti, ktoré nasvedčovali, že mohlo ísť o sériu náhod, pri ktorých mi malo byť ublížené na zdraví.

 

Sťažnosť: „Po udalosti zdemolovania auta Renault sme odišli späť do Bratislavy. Keďže sme nemali žiadny dopravný prostriedok, museli sme samozrejme chodiť pešo. A o to išlo prenasledovateľom. Dcéra Otília vtedy 8 ročná chodila do školy na Dubovej ulici, syn Michal vtedy 3 ročný do jasiel„

„Napokon sa im to 12.1.1999 podarilo a poobede, keď sme prechádzali s deťmi po vyznačenom prechode pre chodcov, boli sme ohrozovaní jedným motorovým vozidlom a napokon zrazení druhým motorovým vozidlom. Náš syn Michal bol niekoľko metrov vlečený pod podvozkom auta. Utrpel vážne poranenia hlavy a dolných končatín.“

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Inšpekčná služba mala obnoviť vyšetrovanie, nakoľko ide o vážne podozrenie, že sa stal zavážný trestný čin.

 

 

8)      Posúdiť výsledok zistení, či v celku, sledovaním súvislostí, náväzností a postupnosti krokov nemohlo ísť o zahladzovanie stôp po prenasledovaní vzhľadom na vyššie zistené skutočnosti.

 

Sťažnosť: „Som presvedčený, že vymazanie dokumentácie z nehody, ktorá sa stala 20.10.1998 v Želovciach, okr. Veľký Krtíš sa udialo v súvislosti so zahladzovaním stôp nášho prenasledovania. Preto Vás žiadam, aby ste celú vec seriózne prešetrili.“

 

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Inšpekčná služba mala dať pokyn na obnovenie vyšetrovania, nakoľko ide o vážne podozrenie, že sa zahladzujú stopy po trestnom čine.

 

9)      Prešetriť okolnosti prečo bol materiál skartovaný presne dňa 26.3.2004, teda tesne po mojej požiadavke získať materialy z tejto nehody čomu predchádzala klamlivá informácia, že nehoda nebola.

 

Sťažnosť: „Švagriná mi oznámila, že dopravnú nehodu z tohoto dňa polícia vo Veľkom Krtíši neeviduje. Prezreli zápisy aj mesiac dozadu, aj mesiac dopredu. Podľa polície sa žiadna dopravná nehoda  v tento deň nestala.“

Pravdivé vyhodnotenie malo byť nasledovné: Inšpekčná služba zistila, že zákonne zničenie dokumentácie sa nepreviedlo v zákonnej lehote do 5 rokov, ale tesne po otvorení tohoto problému z Vašej strany.

S úctou

 

 

                                                                       Ján Molnár, poškodený

 

 

Príloha internet:

P r í l o h a :

Popis skutočností:

Stalo sa to v dobe, keď sme celá rodina  s dvomi maloletými deťmi boli na návšteve u mojej svokry (manželkinej matky) v Želovciach, okres Veľký Krtíš. Asi po týždni pobytu

teda 20.10.1998 som sa vo večerných hodinách rozhodol ísť načerpať minerálnu vodu z neďalekého prameňa v Šóšári. Keďže tento prameň je asi 5 km ďaleko, chodieval som pravidelne pre túto vodu autom zn. Renault ŠPZ: BAV 95-32. Predpokladám, že túto pravidelnosť niekto využil, lebo celá nehoda sa stala za nápadne neobvyklých okolností.

V tento večer ako aj každý iný večer som si zobral za spoločníkov moje deti, syna Michala a dcéru Otíliu.  Keď sme nabrali vodu a vracali sme sa späť zo Šošáru do Želoviec, bola už tma. Mal som rozsvietené stretávacie svetlá.  Asi v polovici cesty ma syn Michal poprosil, aby si mohol zašoférovať. Aj keď to nie je dovolené, väčšina otcov umožní svojim synom takúto radosť, vyhovel som teda jeho prosbe. Preto som zastavil, zobral som ho na kolená, veď mal len tri roky, a dovolil som mu držať volant. Z tohoto dôvodu som išiel veľmi pomaly, len na druhom rýchlostnom stupni. Pred Želovcami je pravotočivá zákruta, ktorá je dosť prudká. Už pred touto zákrutou som si všimol, že tam stálo auto s rozsvietenými parkovacími svetlami. Keďže som neustále očakával rôzne konšpirácie z predošlých niekoľkoročných skúseností, bol som v strehu.  Potom sa stalo čosi neobvyklé. Keď som prešiel túto pravotočivú zákrutu, uvedené auto zaplo diaľkové svetlá a viditeľne sa pohlo proti mne, pričom vošlo do protistrany, teda do môjho jazdného pruhu. Diaľkové svetlá ma tak oslnili, že som nič iné nevidel, len tieto svetlá, ktoré išli priamo na mňa. Na moje veľké šťastie som išiel pomaly, aj vďaka tomu, že sym Michal mi sedel na kolenách a neurobil som žiadnu chybu, s ktorou útočník zrejme počítal, aby ma vytlačil z vozovky do priekopy, ktorá sa nachádzala pod cestou. Moja reakcia bola správna, zatočil som volantom čo najviac doprava, aby som sa vyhol čelnej zrážke a zastavil som. Uvedené vozidlo prešlo vedľa môjho ľavého blatníka v tesnej priam milimetrovej  vzdialenosti.  Ostal som chvíľu stáť a bol som z tejto udalosti šokovaný.  Nestačili sme ani vystúpiť, čo bolo naše ďalšie šťastie lebo v zápätí sme pocítili zo zadu obrovský náraz. Neskoršie sa ukázalo, že do nás narazilo zo zadu iné auto. Bol to veľmi prudký náraz. Deti utrpeli šok. Odhadoval som, že iné auto narazilo do nás v minimálne 80 km rýchlosti.  Vystúpil som von a zistil som, že zadná časť môjho automobilu Renault bola totálne zdemolovaná.  Deti boli v obrovskom šoku, naštastie bez zranenia. Boli sme len poriadne poudieraní. Situácia po nehode vyzerala tak, že moje auto Renault bolo tesne pri pravom okraji vozovky, za ním bolo zdemolované vozidlo miestneho farára, ktorý do mňa narazil, a za ním zastalo vozidlo, ktoré ma oslnilo - značky skriňový Robur.

Následne na to sa zbehlo niekoľko dedinčanov a ktosi sa ponúkol, že zavolá políciu. Zakrátko prišla policajná hliadka, ktorá prípad zadokumentovala a vodičom urobila dychovú skúšku. Ja som nemal žiaden alkohol, miestny farár z vozidla, ktoré do mňa narazilo mal okolo 1,2 promile a šoférovi z Roburu policajt dychovú skúšku neurobil. Policajtom som vysvetľoval, že nehodu zavinil vodič z Roburu, ktorý ma oslnil a ktorý následne oslnil aj miestneho farára. Len tak sa mohlo stať, že farár, ktorý išiel za mnou nepostrehol, že som zastavil. Bol oslnený. Sám mi to tesne po nehode povedal, keď sa mi ospravedlňoval: „Prepáčte, nechcel som do vás naraziť, nevidel som vás, bol som oslnený.“

Všetci sme spoločne odišli na políciu do Veľkého Krtíša, kde policajt spísal s každým osobitne zápisnicu.  Niekoľkokrát som policajta poprosil, aby vypočul vodiča z Roburu, ktorý podľa môjho názoru nehodu zapríčinil. Tiež som vyslovil svoje pochybnosti o kolízii, ktorú vyšetrovateľ kvalifikoval ako náhodnú a vyslovil som podozrenie, že Robur na mňa čakal, zámerne ma oslnil a snažil sa ma vytlačiť do priekopy.  Dobre si pamätám, že som vyslovil neobvyklé pochybnosti a želania, aby sa tento zápis  z vypočutia nestratil.  Vyšetrovateľ ma ubezpečil, že zápis z tejto nehody sa nemôže stratiť, nakoľko jeden z účastníkov požil pred jazdou alkohol a on vykonal dychovú skúšku s moderným prístrojom, ktorý podľa neho odoslal výsledok rádiovým spojením do Bratislavy.  Žiadnu kópiu z vypočutia sme nedostali a odvtedy nás nikto nepredvolal na ďalšie vyšetrenie.

 

            Vzhľadom na náš komplikovaný životný príbeh som nútený po rokoch vysloviť o tejto autonehode túto tézu. Moje úvahy sa opierajú o udalosti odohraté pred touto nehodou a udalosti odohraté po tejto nehode. Keďže sa nachádzam momentálne mimo územia Slovenskej republiky, celý náš prípad odporúčam preštudovať na internetovej adrese:

www.solidarita.com/podnet

Tento podnet som zaslal na Generálnu prokuratúru SR z dôvodov prešetrenia opodstatnených obáv z prenasledovania.

 

Scenár tejto nehody mohol byť aj takýto: K prameňu minerálnej vody som chodieval pravidelne každý večer, možno každý druhý večer, ale ide o to, že to bolo pravidelné. Túto pravidelnosť využil neznámy páchateľ a zosnoval plán, ako mi fyzicky ublížiť. Vychádzam z predpokladu, že vozidlo značky Robur na mňa čakalo. Som si absolútne istý, s prihliadnutím na to, že som išiel pomaly a dôkladne som vnímal situáciu najmä z toho dôvodu, že som mal syna Michala na kolenách, že vozidlo Robur čakalo ma môj príchod.  Bol som v strehu a jasne som zaregistroval ešte pred zákrutou, že tam stálo vozidlo a malo zapnuté parkovacie svetlá. Keď som vchádzal do zákruty, vozidlo sa pohlo a zaplo diaľkové oslňujúce reflektory,  prešlo do protismeru a rútilo sa rovno na mňa. To nebola náhoda. Keby náhodne nevošiel do cesty farár, som presvedčený, že sled udalostí by mohol byť iný.  Za normálnych okoností, keby syn Michal nesedel na mojich kolenách, by som vošiel do zákruty minimálne 40 km rýchlosťou. V tejto rýchlosti by mi nezostávalo nič iné, ako v pude sebachrány pred rútiacim sa vozidlom strhnúť volant doprava a vyhnúť sa tak čelnej zrážke. V tom prípade by som sa zrútil s vozidlom do priekopy.  Zo skriňového Roburu by vyskočili dvaja pomocníci, ktorí by mi mohli dopomôcť k takému ublíženiu na zdraví, ktorému by som mohol podľahnúť. Všetko by vyzeralo ako súčasť nehody.

Preto si myslím, že dokumentácia z tejto nehody sa stratila a žiaľbohu si tiež myslím, že preto musel zomrieť aj priamy svedok tejto nehody - miestny farár, ktorý do mňa nešťastnou náhodou  narazil práve z dôvodov, že bol Roburom oslnený.  Oslnenie, ktoré on potvrdil dokazovalo, že nešlo o náhodu.  Bolo by dobré, keby Inšpekcia Ministerstva vnútra znovu  a detailnejšie preverila okolnosti smrti farára. Podľa toku udalostí to mohla byť aj dobre premyslená vražda. V dnešnej dobe nie je problém nainštalovať svojej obeti smrteľnú chorobu...

 

 

Právne normy, ktoré zodpovedajú môjmu tvrdeniu, že nešlo o priestupok ale o tretný čin:

 

 

 

 

Trestný zákon

§ 1

Účelom Trestného zákona je chrániť práva a oprávnené záujmy fyzických osôb a právnických osôb, záujmy spoločnosti a ústavné zriadenie Slovenskej republiky.

§ 3
Trestný čin

(1) Trestným činom je pre spoločnosť nebezpečný čin, ktorého znaky sú uvedené v tomto zákone.

(4) Stupeň nebezpečnosti činu pre spoločnosť je určovaný najmä významom chráneného záujmu, ktorý bol činom dotknutý, spôsobom vykonania činu a jeho následkami, okolnosťami, za ktorých bol čin spáchaný, osobou páchateľa, mierou jeho zavinenia a jeho pohnútkou.

Zavinenie
§ 4


Trestný čin je spáchaný úmyselne, ak páchateľ

a) chcel spôsobom uvedeným v tomto zákone porušiť alebo ohroziť záujem chránený týmto zákonom, alebo
b) vedel, že svojím konaním môže také porušenie alebo ohrozenie spôsobiť, a pre prípad, že ich spôsobí, bol s tým uzrozumený.

§ 5


Trestný čin je spáchaný z nedbanlivosti, ak páchateľ

a) vedel, že môže spôsobom uvedeným v tomto zákone porušiť alebo ohroziť záujem chránený týmto zákonom, ale bez primeraných dôvodov sa spoliehal, že také porušenie alebo ohrozenie nespôsobí, alebo
b) nevedel, že svojím konaním môže také porušenie alebo ohrozenie spôsobiť, hoci o tom vzhľadom na okolnosti a na svoje osobné pomery vedieť mal a mohol.

§ 6


Na priťažujúcu okolnosť alebo na okolnosť, ktorá podmieňuje použitie vyššej trestnej sadzby, sa prihliadne,

a) ak ide o ťažší následok, aj vtedy, keď ho páchateľ zavinil z nedbanlivosti, vyjmúc prípady, že tento zákon vyžaduje aj tu zavinenie úmyselné,
b) ak ide o inú skutočnosť, aj vtedy, keď o nej páchateľ nevedel, hoci o nej vzhľadom na okolnosti a na svoje osobné pomery vedieť mal a mohol, vyjmúc prípady, v ktorých tento zákon vyžaduje, aby o nej páchateľ vedel.

§ 8
Pokus trestného činu


(1) Konanie nebezpečné pre spoločnosť, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu a ktorého sa páchateľ dopustil v úmysle spáchať trestný čin, je pokusom trestného činu, ak k dokonaniu trestného činu nedošlo.

(2) Pokus trestného činu je trestný podľa trestnej sadzby ustanovenej na dokonaný trestný čin.

(3) Trestnosť pokusu trestného činu zaniká, ak páchateľ dobrovoľne

a) upustil od ďalšieho konania potrebného na dokonanie trestného činu a odstránil nebezpečenstvo, ktoré vzniklo záujmu chránenému týmto zákonom z podniknutého pokusu, alebo
b) urobil o pokuse trestného činu oznámenie v čase, keď nebezpečenstvo, ktoré vzniklo záujmu chránenému týmto zákonom z podniknutého pokusu, mohlo byť ešte odstránené. Oznámenie treba urobiť prokurátorovi, vyšetrovateľovi alebo policajnému orgánu; vojak môže namiesto toho urobiť oznámenie veliteľovi alebo náčelníkovi.

(4) Ustanovením odseku 3 však nie je dotknutá trestnosť páchateľa za iný dokonaný trestný čin, ktorý už týmto svojím konaním spáchal.

 

 

§ 10

(1) Účastníkom na dokonanom trestnom čine alebo jeho pokuse je, kto úmyselne

a) zosnoval alebo riadil spáchanie trestného činu (organizátor),
b) naviedol iného na spáchanie trestného činu (návodca),
c) poskytol inému pomoc na spáchanie trestného činu, najmä zadovážením prostriedkov, odstránením prekážok, radou, utvrdzovaním v predsavzatí, sľubom prispieť po trestnom čine (pomocník).

§ 23
Účel trestu


(1) Účelom trestu je chrániť spoločnosť pred páchateľmi trestných činov, zabrániť odsúdenému v ďalšom páchaní trestnej činnosti a vychovať ho k tomu, aby viedol riadny život, a tým výchovne pôsobiť aj na ostatných členov spoločnosti.

§ 185a
Založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny


Kto založí alebo zosnuje zločineckú skupinu, je jej členom, je pre ňu činný alebo ju podporuje, potresce sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov alebo prepadnutím majetku.

§ 223


Kto inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší dôležitú povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie alebo uloženú mu podľa zákona, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo zákazom činnosti.

§ 257
Poškodzovanie cudzej veci

(1)Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku škodu nie nepatrnú, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo zákazom činnosti, alebo peňažným trestom, alebo prepadnutím veci.

 

 

Trestný poriadok
§ 1
Účel zákona

(1) Účelom Trestného poriadku je upraviť postup orgánov činných v trestnom konaní tak, aby trestné činy boli náležite zistené a ich páchatelia podľa zákona spravodlivo potrestaní.

§ 2
Základné zásady trestného konania

(5) Orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol náležite zistený skutkový stav veci, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie.